Co jsou ionty a jak vznikají? Ionty jsou molekuly, které ztratily nebo získaly alespoň 1 elektron, proto jsou nabité negativně nebo pozitivně. Říkáme, že jsou polarizované.
V přírodě jsou záporně nabité ionty vytvářeny:
- přirozenou radioaktivitou ze zemské půdy a skal
- UV zářením ze Slunce
- elektrickými výboji (při bouřkách)
- chlorofylem, který vytváří rostliny z jejich zeleného barviva Vysoký poměr iontů můžeme najít také ve vzduchu v horských oblastech, blízko moře, vodopádů a ve vzduchu po vichřici způsobené UV zářením, blesky a malými kapkami vody, které reagují se vzdušnými molekulami.
Počet záporně nabitých iontů na cm3 je přibližně:
- 8.000 iontů - na horách
- 4.000 iontů - u moře
- 3.000 iontů - v lese
- 200 iontů - ve městě
- 20 iontů - v uzavřených místnostech
Mořský vzduch je zvonivý a šumivý jako šampaňské díky záporným iontům tvořených vlnami. Jaký je iontový efekt? Ionty mají schopnost navázat se na aerosoly (pevné nebo kapalné látky v plynech), stejně tak na částečky prachu. Stávají se těžšími než okolní vzduch a padají dolů. Ionty akumulují bakterie a mikroby a ničí je elektrickým výbojem. Úbytek iontů způsobují náboje pracující přes plastový povrch, syntetická vlákna nebo domácí prach. Pokud je nedostatek záporných iontů, většina lidí reaguje nervozitou, depresemi. Ttrpí nespavostí, vyčerpáním, poruchami krevního oběhu a nedostatkem psychické a fyzické odolnosti.